Yazılar

Sardalya Balığı Faydaları

Kalori değeri düşük ama besin değeri yüksek olan Sardalya balığı, mevsiminde çok fazla tükettiğim en sevdiğimiz balıkların başında gelir.  Balık sevmiyor ya da az tüketiyorsanız sırf bu nedenlerle ilaç niyetini yemekte fayda var. Özellikle ailede küçük çocuklar varsa içerdiği yüksek orandaki kalsiyum, D ve B 12 vitaminleri için mutlaka bolca tüketmeniz de yarar var. Sardalya balığının çok sevdiğim bir özelliği de tavasından, ızgarasına, çeşitli soslarla marine edip fırında pişirilme özelliği. Böylece haftada iki üç kere yeseniz bile her defasında farklı bir lezzette ve sunumla hazırlayabilirsiniz. Bu defa en sevdiğim haliyle; bol acılı, limonlu ve maydanozlu olarak fırında yaptığım tarifini paylaşıyorum. Ortalığı kokutmadan, etrafı kirletmeden sıcak fırında 10-20 dakika arasında salatayı hazırlayana kadar kolayca pişirip ikram edebilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun.

Sardalya Balığının Faydaları

  • İçindeki Omega3 ile kalp ve damar sağlığımıza, gözlerimize ve saçlarımıza iyi gelir.
  • Yüksek oranda içerdiği kalsiyum ile kemik yapımıza ve D vitamini ile hem kemiklerimizi güçlendirmeye hem de D vitaminin kansere karşı kanıtlanmış özelliğiyle bazı kanser türlerine karşı bağışıklık sistemimizi güçlendirir.
  • Sağlıklı bir sinir sistemi için B12 vitamini alımı çok önemlidir. B12 vitamininin yeterli alımı enerji düzeylerini yükseltir. Ayrıca vücudumuzun sağlıklı kan hücreleri üretmek için de B12 vitaminine ihtiyacı vardır. İşte sardalyayı bol bol tüketmek için bir neden daha.
  • Düşük ekolojik ve çevresel etkiye sahip sardalya balığı besin zincirinin en altına yakındır, çünkü planktonlar ile beslenirler.
  • Antioksidan özelliği olan sardalya selenyum kaynağıdır ve selenyum serbest radikalleri nötralize ederek organların hasar görmesini engeller.
  • Sardalya balığının kalori değeri düşük ama besin değeri yüksektir.